top of page

Hikayemi okumaya geldiyseniz eğer demek ki bir adım daha yakınlaştık… 

Okul hayatım, Saint Benoit Fransız Lisesi ile başladı. Daha sonra üniversite eğitimimin ilk üç senesini Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünü ve son senesini de Erasmus Programı ile Hochschule Bremen, University of Applied Science’da okuyarak lisans derecemi aldım.

Kariyerime Finansal Denetçi olarak PwC’de başladım.  Sonrasında Controlling, Bütçe Raporlama, Commercial Finance, Strateji, Corporate Governance  gibi birçok bölümde çalıştım. Bir parçası olmaktan gurur duyduğum, GE Healthcare, HP, Verifone, Canon Eurasia, Visa Europe gibi yabancı şirketlerde yurtdışı bölgelerden sorumlu yönetim pozisyonlarında görev aldım. Halen kurumsal hayatıma devam etmekteyim.

Ne oldu da 7 sene önce bir arayışa girdim diye merak edenleriniz olacaktır…Haşimoto ve Alerjilerle birlikte hayat kalitem çok azalmıştı. Şişkinlik ve ağrıların sebebi bulunamıyordu. Bu süreçte, Türkiye’deki neredeyse tanınmış tüm doktorların yorumlarını almış olabilirim.

Öncelikle gluten hassasiyetim ve inek sütüne karşı intoleransım olduğunu öğrendim. Onları bırakınca iyi hissettim, ancak sonra benzer şikayetler devam edince doktor "stresiniz var mı?" diye sordu. Dedim "kimin yok ki?" Sonrasında kendimi iyileştirmek için tüm mutfağımı ve beslenmemi değiştirdim. Birçok mindfulness workshop’una katıldım. Hepsinden ayrı ayrı şeyler öğrendim, farkında olmadan o kadar güzel şeyler biriktirmişim ki… 7 sene sonunda fark ettim ki farkındalığımızın gelişmesi öyle bir anda değil, bir şeyleri yavaş yavaş deneyimleyerek oluyormuş.

Ne demiştik… İş yaşam dengesi, stres, otoimmün hastalıklar konularında öncelikle kendi yaşadığım sorunları çözmek için bir yola çıkmıştım… Stres yönetimi üzerine öncelikle kendim için daha derin, sürdürülebilir bir şeyler yapmak istiyordum. Bütünsel Sağlığın dünyadaki en tanınmış kişilerinden olan ve benim de kitaplarını severek okuduğum doktor, yazar ve filozof Deepak Chopra’nın öğrencilerinden ve A.B.D. California’da bulunan ‘Chopra Center Üniversitesi’ eğitmenlerinden Ebru Şinik’in Gedik Üniversitesi ile birlikte açtığı Türkiye’deki ilk Wellbeing Uzmanlığı programına katıldım ve 2020 Aralık ayında tamamlayarak, Türkiye’nin “Wellbeing Uzmanı” ünvanını ilk alan kişilerden biri oldum.

Sonrasında Chopra Center sertifikalı Meditasyon programını yine aynı yıl içinde tamamladım. Tam da o an karar verdim işte... Meditasyon, Nefes, Ayurveda hayatımı o kadar değiştirdi ki bu mucizeyi ihtiyacı olan kişilerle paylaşmalıydım. 

Bütünsel sağlığın sadece beslenme, egzersiz, stressiz bir hayat olmadığını hepsinin bir bütün olduğunu kendi yaşamımda da gözlemlediğim ve sağlıklı beslenme ve bütünsel sağlık konularında uzmanlaşmak istediğim için, merkezi New York'ta bulunan, alanındaki önde gelen okullardan biri olan Institute for Integrative Nutrition Bütünsel Beslenme Danışmanlığı ve Sağlık Koçluğu okuluna Kasım 2020'de katıldım. Paralelde IIN’e ek olarak State University of New York’tan Bütünsel Beslenme diplomamı aldım. Bütünsel Sağlık konusunda uzmanlaşmak hayatımda yaptığım en iyi seçimlerden biriydi.

 

Wellbeing ve IIN’deki bilgilerimi harmanlayarak kendi danışmanlık yolculuğuma çıkmaya karar verdim ve kişilere sağlıklı beslenme alışkanlıkları, Meditasyon, Nefes, Ayurveda, Well-being, Stres Yönetimi ve sağlıklı hayat tarzı değişiklikleri konularında danışmanlık yapmaya başladım. Birçok yöntem deneyip işe yaramadığını görmüş biri olarak ne kadar çok kişinin hayatına dokunabilirsem o kadar benim için mutluluk verici felsefesiyle bir yola çıktım.

Şu anda Kurumsal hayatıma devam etmekteyim.

IMG_8784.JPG

Müge Buçukoğlu

IIN Bütünsel Beslenme Sağlık Koçu

Wellbeing Koçu & Ayurveda 

bottom of page